Vixen nie przestaje zaskakiwać. Pod koniec czerwca tego roku na sklepowe półki trafił jego trzeci legalny krążek. Jaki jest „Loco Tranquilo”? Jeśli myślicie, że jest taki sam jak poprzednie dwie płyty rapera… to mocno się zdziwicie.

Już samo pojawienie się Vixena na scenie było czymś niesztampowym. Płyta „Rozpalić tłum” z 2011 roku zrobiła spore zamieszanie w polskim rapie. Nie był to album prowokacyjny, otoczony aurą skandalu. Wręcz przeciwnie – materiał składał się w większości ze spokojnych, klimatycznych numerów z przemyślanymi tekstami, chociaż pojawiały się też mocniejsze akcenty. Wydane rok później „Kontinuum” (jak wskazuje sama nazwa albumu) było zbliżone klimatycznie do pierwszej legalnej płyty Vixena. Dzięki temu stylowi zjednał on sobie wielu zwolenników.

Teraz przyszedł czas na „Loco Tranquilo”, czyli definicję dwoistości ludzkiej natury. Od razu mogę powiedzieć, że dawno nie słuchałem tak poukładanego albumu. Vixen od samego początku konsekwentnie trzyma się ogólnej koncepcji płyty. Album jest wyraźnie podzielony na części, które w pewien sposób grupują utwory tematycznie. W najnowszych produkcjach skity należą raczej do rzadkości – u Vixena są to narracyjne przerywniki, które wyraźnie sugerują o czym będzie kilka następnych numerów. Dzięki temu zabiegowi płyty słucha się dobrze i nie ma mowy o monotonii.

Vixen w swoich tekstach zawsze był szczery, inteligentny, autentyczny i bezpośredni. Przy odsłuchu „Loco Tranquilo” bardzo mocno odczuwa się jednak bogactwo warsztatu rapera: zabawa słowem, luźne, śpiewane refreny, słowotwórstwo. Esencją tych wszystkich rzeczy jest tytułowy kawałek z płyty.

Vixen – Loco Tranquilo [Lego]

Ciekawym numerem jest też „Ahooj” z gościnnym udziałem Kasi Łopaty. Nie mamy tu do czynienia z typowym rapem – utwór bardziej kojarzy mi się z klimatem produkcji „Męska muzyka” autorstwa trio Waglewski/Fisz/Emade. Kawałka słucha się dobrze, tym bardziej, jeśli samemu chce się czasem krzyknąć „Ahooj z tym wszystkim”. 

VIXEN – Ahooj (kawałek o starym rybaku) [Loco Tranquilo]

Bardzo dobrze brzmią numery, do których powstały wideoklipy.
„Ręce” to spokojny utwór, który poza ciekawym beatem ma niezły tekst. MC rozlicza się w nim ze swojej twórczości i mówi o własnym miejscu w hip-hopie oraz relacjach z innymi. Klip to z kolei dowód, że głowa Vixena to prawdziwa kopalnia pomysłów.

Vixen – Ręce / Loco Tranquilo Video

„Alladyn” jest chwytliwym kawałkiem, typowym na letnią imprezę w plenerze. Charakterystyczny beat i mielodyjny refren to główne znaki rozpoznawcze tego numeru.

VIXEN- Alladyn (Official video)

„Szybko nie przestanę” to przede wszystkim mocna, nieszablonowa zabawa słowem w wykonaniu Vixena, który popisuje się przyspieszeniami. Największe wrażenie zrobił na mnie jednak klip – gra kolorów i szalone charakteryzacje rodem z klipów formacji „Die Antwoord”.

VIXEN – Szybko nie przestanę official video / Loco Tranquilo

Z kolei „High” to numer, który został ukradziony Vixenowi przez obecnego mistrza laidbacku, czyli Kubę Knapa. Reprezentant Alkopoligamii jest w tym klimacie bezkonkurencyjny, jednak gospodarz albumu wcale nie wypada na jego tle blado. Na uwagę zasługuje chilloutowy beat, przy którym naprawdę można się odprężyć.

VIXEN – High (Ft. Kuba Knap) [Loco Tranquilo]

Warto też wsłuchać się w numer „Taki jaki jestem” – dobra zwrotka, świetny refren Vixena i całkiem znośna gościna Buki.

VIXEN – Taki Jaki Jestem (Ft Buka) [Loco Tranquilo]

Na koniec zostawiłem sobie moją perełkę. czyli track „Mam nadzieję, że istnieje Eden”. Ten numer przypadł mi go gustu ze względu na wyrazisty beat i mocne wersy Vixena, które są pełne przemyśleń. Do tego dochodzi melodyjny refren i skrecze, które świetnie uzupełniają całość.

VIXEN – Mam nadzieje że istnieje Eden (Ft Dj Bulb) [Loco Tranquilo]

Płyta „Loco Tranquilo” na pewno nie zawiodła fanów Vixena. Mamy tutaj wszystkie najlepsze rzeczy, do których MC przyzwyczaił słuchaczy do tej pory. Ponadto jest mnóstwo świeżych, zupełnie nowych elementów (szczególnie niesamowita zabawa słowem w kilku kawałkach). Najnowsza płyta jest przede wszystkim dowodem na to, że MC cały czas się rozwija i to jest chyba najważniejsze. Ciekawe czym Vixen zaskoczy Nas na swojej kolejnej płycie-osobiście czekam na nią z niecierpliwością, a tymczasem znowu wciskam /play/ w odtwarzaczu z płytą „Loco Tranquilo”

Płytę można kupić TUTAJ http://www.empik.com/loco-traquilo-vixen,p1098777755,muzyka-p

Autor ; Mateusz.N

Komentarze

Komentarz