Na trzeci krążek duetu RR Brygada musieliśmy czekać aż trzy długie lata. Po świetnie przyjętej płytce „Super Moc” chłopaki zaserwowali kolejny, tłusty projekt „RaRytas”. Album na światło dzienne wyszedł dzięki Unhuman, które równie dobrze zapowiadało owy materiał. Przedsmaku narobiły wyborne single. Jak jednak prezentuje się całość zielonego digipack’u?: „Jestem znów tutaj i choć żaden ze mnie brutal. Ze mną nuta, która wjeżdża ci na chatę z buta”.

W skład krążka wchodzi szesnaście utworów, o które zadbało liczne grono beatmakerów. Donatan, Greg/Miliony Decybeli, RX, PTK Beatz, Radonis, Ry23, Daemo, Ceha, RuDy, Qdi te ksywki z pewnością zobowiązują i nie ma opcji, by właśnie oni zawalili coś, co potrafią robić najlepiej. Tak też dostaliśmy tłuste, a zarazem spójne brzmieniowo dzieło – prawdziwy „RaRytas”. Znajdziemy tutaj zarówno bujające, chilloutowe podkłady idealne do braggowych wyjadaczy, jak i te nieco spokojniejsze, samplowane czy też refleksyjne dźwięki, które wręcz zatrzymują czas: „Czasami z przekazem, a czasem bragga”. I choć albumem zajęło się szerokie grono producentów, wspólnie stworzyli materiał, który od początku do końca prezentuje idealną, wyrafinowaną kompozycję – „To nie przypadek”.

Album gościnnie wsparł tylko Rudi, prezentując swoje możliwości w utworze „Mordownia”. Możemy go usłyszeć jedynie na refrenie, który dodał nieco oryginalności całemu utworowi i wyszedł dość intrygująco. Po pierwszym jego wejściu czekałam na zwrotkę, niestety się nie doczekałam. Rudi zajął się tylko i wyłącznie refrenem, a szkoda, bo mocna zwrotka z takim flow zjadłaby ten bit: „W powietrzu czuje się chłód” 

Lirycznie Rafi i Ramona zaoferowali nam kilka motywów: „Opowiedziałem wam już w życiu różne historie i każdy z was miał na nie różne teorie”. Oczywiście nie mogło tutaj zabraknąć braggowych klimatów, z których niemalże słynie duet, a ich „Bragga Popis” pokazuje, że mają to we krwi: „To jest jak nałóg i dlatego tyle lat to robię”. Lecz to tak naprawdę mała namiastka tego, co kryje się na krążku. „Nadal”chłopaki udowadniają, że są w formie i przedstawiają historie, których cel to – „Być sobą”: „Być sobą przede wszystkim to prosta reguła”.

„RaRytas” to nie tylko mocne, tłuste bity czy wersy. Znajdziemy tutaj również kilka i poruszających, dających do myślenia numerów – „Wena Z Gwiazd”„Prawo Do Gry”,  „Maryja”, które chcąc nie chcąc, otwierają oczy na niektóre perspektywy: „Życie to męka jeśli sam w nią tkwisz, może już dziś spełnisz marzenia, te o których śnisz”. Jednak chłopaki nie pozwolili, byśmy nudzili się odtwarzając krążek w swych głośnikach. Serwując nam chociażby ironiczne „Nie Dajmy Się Zwariować”, w którym ukazują perspektywy naszej polskiej teraźniejszości: „Aż boli głowa, bo tu każdy ma inne zdanie (…) Średnia płaca krajowa to pieprzony skandal (…) Chcemy żyć normalnie, nie musimy ponad standard, a jeszcze pijąc piwo na ławce dostajesz mandat”. Nie mówiąc już o komicznym „PKP Kartel”, opisującym uroki naszej polskiej kolei: „To co miało jechać w środę – pojedzie w czwartek”. Bardzo oryginalny diss, o tak.

Specyfika z jaką Rafi i Ramona podchodzą do zwrotek wręcz zaskakuje. Mają w sobie coś, co sprawia, że ich numery po prostu się nie nudzą, a dodatkowo – zostawiają po sobie ślady. „RaRytas” to kolejny dowód na to, że chłopaki wiedzą jak robić, by się nie narobić, a zadowolić słuchacza: „Rymami bity zdobi, bo ma takie hobby (…)”. Podsumuję cytując trafny wers Rafiego: „Chcesz tego słuchać po cichu? Nie mój drogi. Zrób to głośniej, niech drgają podłogi”. Piąteczka.

Autor: Patrycja ‘Trusia’ Janas

Ocena: 5/6

 

Tracklista:

01. Jntro.Scratche Triple Impact, prod. PTK Beatz.
02. Nadal.prod. Greg/Miliony Decybeli.
03. Nieważne. prod. PTK Beatz.
04. To nie przypadek. prod. Radonis.
05. Krok przed tobą. prod. Radonis.
06. Wena z gwiazd. prod. RX.
07. Nie dajmy się zwariować. prod. Daemo.
08. Apokalipsa. prod. PTK Beatz.
09. PKP Kartel. prod. Ceha.
10. Prawo do gry. prod. Greg/Miliony Decybeli.
11. Braga popis. prod. Donatan.
12. Maryja. prod. RuDy.
13. Motywacja. prod. RY23.
14. Mordownia. feat. Rudi, prod. Qdi.
15. Zapraszam do ringu. Scratche DJ Taek. prod. Donatan.
16. Być sobą. prod. Radonis.

 

Źródło zaczerpnięte z portalu www.rap24.pl

Komentarze

Komentarz