vnmŻywa, szybka, niezwykle spontaniczna, czasem trudna do opisania ‘abstrakcja’. To prawdopodobnie próba uchwycenia pewnych uczuć i emocji związanych z procesem kreowania i samym twórcą. Ograniczona do minimalnego zestawu podstawowych kolorów na tle koła barw. Żółcień jako moc kreacji, niebieski ukazujący rozterki oraz czerwień obrazująca czasem ból tworzenia, nietuzinkowo przechodzą kolejno jedna w drugą… i tak do szarości.

 

„Medium pozwoliło mi na zwinne działania i fajne pokrętne efekty. Spękane. To kamień milowy w mojej twórczości. Nigdy przedtem nie miałem okazji pracować w podobny sposób i w takim celu. Pierwszy tego typu projekt. Spontaniczny, niezdefiniowany ostatecznie, a jednak chyba konkretny, ponieważ powstawał bardzo szybko. Nietypowo, zupełnie jak nie w mojej pracowni. Dodam, że zbędnym wydaje się dopisywanie pracom ProPejn jednej idei. Nie powinniśmy, ponieważ są to akwarele niedopowiedziane, które każdy wizualnie odbierze pewnie inaczej. Podczas tworzenia serii, przełamałem wiele konwencji oraz schematów malowania tą techniką. Naprawdę mało było np. mieszania barw, poszukiwań ich odcieni, choć z pewnością ich nie zabrakło. Nasycenie. Pomysł na zobrazowanie tematu, poniekąd wymusił na mnie wyeliminowanie tradycyjnych środków. Pozbyłem się jakichkolwiek ram, według których pracowałem dotychczas. Otwarty na nowe spojrzenia poszerzyłem warsztat. Wyżyłem się. Dziekuje:).”

Bartłomiej Koter  ur.1984r. – Architekt, wprawny rysownik, ilustrator oraz akwarelista. Początki jego pasji sięgają najwcześniejszych lat życia, w okresie dorastania znalazły kontynuację poprzez zetknięcie się ze sztuką graffiti. Jednak przełomem była wizyta u warszawskiego artysty – architekta, dzięki której młody pasjonat wszedł na nową drogę życia pełną pasji i determinacji. Od początku wiodącym nurtem pozostawał dla niego kierunek w sztuce zwany hiperrealizmem. W tej konwencji powstało kilka wyjątkowo udanych dzieł, które pozostają w kolekcjach prywatnych autora. Współczesna twórczość nie jest inspirowana dawnymi mistrzami – tkwi w niej wiara, że w obszernym, postmodernistycznym świecie sztuki jest miejsce na specyficzną 'jakość'. Najtrafniej definiują go same prace, które poprzez oparcie na silnym warsztacie achitektonicznym i doświadczeniu, zyskują na wierności przełożenia rzeczywistości na papier, jednocześnie oddając klimat przestrzeni oraz całokształt walorów wizualnych ujęcia. W swoich pracach skupia się na relacji wielu aspektów, takich jak relacje form, światła i cienia czy proporcji i innych. Wszystko to sprawia, że jego prace są naturalne w odbiorze. Duże doświadczenie w rysunku oraz w trudnej technice malarskiej, jaką jest akwarela ukształtowały konkretne spojrzenie artysty na świat, który ma odzwierciedlenie w jego pracach. Dzięki temu cechują się one niepowtarzalnym stylem. Mimo, iż silnie zakorzenione jest jego zamiłowanie do architektury i przestrzeni zurbanizowanej, w której to nie stroni od ukazania zieleni, zdecydowanie warto zwrócić uwagę na różnorodność podejmowanych przez artystę zagadnień. Pomimo młodego wieku ma na swoim koncie kilka publikacji oraz wystaw, w tym indywidualnych, zaś jego obrazy z powodzeniem sprzedają się na aukcjach organizowanych przez Dom Aukcyjny Rynek Sztuki. Artysta współpracuje także z developerami /współpraca z Cushman&Wakefield, Orange Property Group/, architektami, grafikami, agencjami reklamowymi oraz innymi galeriami w Polsce i Wielkiej Brytanii /Henley-on-Thames/. Opracował artystyczne materiały promocyjne dla Dowództwa Garnizonu Warszawa, które przekazane zostały dowódcom europejskich garnizonów stołecznych w ramach współpracy z Capital Commander’s Club (CCC). Jest autorem ilustracji do okładki płyty ‘VNM ProPejn’, wydawnictwo Prosto. Obecnie rozpoczął  współpracę nad długofalowym projektem z Michelem Thiry. Jego prace można już znaleźć na całym świecie.

Komentarze

Komentarz