piW ostatnim czasie bardzo popularne stały się wspólne projekty znanych polskich MC’s. Raperzy, którzy na pozór różnią się pod każdym względem tworzą płyty, które zyskują duże uznanie słuchaczy. Od dawna w sieci krążą zdawkowe wieści o albumie Fokusa i DonGuralEsko; w tym roku bardzo dobrze przyjęto produkcję Hadesa i O.S.T.R.-a pod tytułem „HAOS”.

 

Kolejnym duetem wydającym pod wspólnym szyldem Potwierdzone Info są Diox i Tede. Wspierani przez producenta Sir Micha wydali album pt. „Przypadek? #Niesondze”, który miał premierę 14 października tego roku.

 

Całość materiału prezentuje się bardzo dobrze. Nie jest to na pewno zaskoczeniem dla wszystkich  tych, którzy słuchali ostatnich solówek Dioxa i Tedego; „Backstage” i „Elliminati” dowiodły, że dwaj MC rozwinęli się i są w dobrej formie. Ich współpraca jako  PI zgodnie z tytułem płyty na pewno nie jest przypadkową nagrywką, ale dopracowanym i przemyślanym projektem.

 

Numery na płycie są typowo koncertowymi produkcjami, które mają bujać tłumem na eventach i dudnić w autach; nie ujmuje to w żaden sposób ciekawemu przekazowi, jaki niesie ze sobą większość tracków. Teksty w dużej mierze mówią o współczesnej scenie rapowej i lifestyle’u, ale nie brakuje też bardziej uniwersalnych wersów. Pod tym względem na wyróżnienie zasługują kawałki „Taka roba”, „Orrajt”, „Mefedron” i „Oszukać czas” (ciekawa nawijka Tedego i wartościowe teksty Dioxa). Do trzech numerów powstały wideoklipy:

Potwierdzone Info – Jestem stąd

Potwierdzone Info feat. DJ Kebs, DJ Falcon1 – Nowy Rok

Potwierdzone Info – KiedyGietySą

Największym atutem materiału jest jednak szata bitowa. Sir Michu (który do tej pory był trochę w cieniu) zrobił kawał dobrej roboty. Samplowane, mocne podkłady stanowią idealne pole do popisu dla umiejętności MC’s. Inspirację producenta hip-hopowymi klasykami potwierdza  jego tekst we wkładce albumu: „Możesz explorować nowe gatunki, ale korzeni nie wyplenisz” Wszystkie beaty na płycie stoją na wysokim poziomie, jednak moim zdaniem „perełką” wśród nich  jest ten z numeru „Blantanamo” (spokojny, trochę tajemniczy i mroczny, sample ze znanych polskich i zagranicznych kawałków).

 

Nieistotne jaka była motywacja przy tworzeniu projektu. Marketing, powrót do korzeni rapu, zaznaczenie swojej pozycji na polskiej scenie – każdy powód jest w tym wypadku dobry, ponieważ otrzymujemy od Tedego, Dioxa i Sir Micha album z górnej półki. Warto mieć w swojej kolekcji krążek „Przypadek? #niesondze” ze względu na świetne beaty, dobrą warstwę tekstową i ogólną koncepcję płyty. Tak powinien brzmieć prawdziwy, mocny rap – bez sztucznej napinki i eksperymentów  z innymi gatunkami.

Płytę można zamówić pod tym linkiem http://prosto.pl/shop/product/przypadek-niesondze/CD/

Autor . Mateusz.N

Komentarze

Komentarz