W ubiegły weekend, podczas dwunastej edycji Ostróda Reggae Festival miały miejsce trzy ważne dla polskiej sceny reggae premiery płytowe. Nowe albumu zaprezentowali zespoły: Bakshish, Junior Stress oraz Ruta.
Niewątpliwie najbardziej oczekiwaną płytą okazał się album „4 I-ver” zespołu Bakshish. Od wydania ostatniego krążka tej formacji minęło 12 lat. Najnowsze wydawnictwo to odważne połączenie kompozycji utrzymanych w klimacie dub-reggae-soul-jazz. „4 I-ver” spotkał się z olbrzymim zainteresowaniem ze strony entuzjastów muzyki reggae w całym kraju. Bakshish ponownie stał się zespołem z Opolszczyzny i zaprosił do współpracy muzyków z tego regionu: Damiana Poprawę, Grzegorza Sulikowskiego, Radosława Wociala i Krzysztofa Niedźwieckiego (mały wyjątek, Częstochowa). Bakshish jest jednym z pierwszych w kraju zespołów reggae. Czwartą, oficjalną i długo oczekiwaną przez fanów płytę powstałej w 1982 roku formacji zatytułowaną „4 I-ver” wydała Fonografika.
Kolejną interesującą premierą jest album artysty Junior Stress zatytułowany „Dzięki”. Junior Stress kazał swoim fanom czekać na nowe wydawnictwo aż trzy lata. Album „Dzięki” powstawał na przełomie ubiegłego i bieżącego roku w czołowych polskich studiach nagrań. W odróżnieniu od świetnie przyjętej w 2009 roku płyty „L.S.M”, tym razem Junior Stress zdecydował się zrezygnować z pracy z różnymi producentami, na rzecz jednego zespołu, Sun El Band, z którym od lat koncertuje. Gościnnie na płycie pojawili się tacy wykonawcy, jak Marika, Cheeba, Dj OK, Pasterz, Sinsen, Ignatz I, 27Pablo, Mothashipp, Xionc Maken I, Kazan, Jacek Warszawa i Dj FEEL-X
Trzecia zaprezentowana na ostródzkim festiwalu nowość, to płyta kolektywu R.U.T.A. zatytułowana „Na wschód! Wolność albo śmierć!”. Po ogromnym sukcesie debiutu „Gore” (m.in. Paszport Polityki 2012) zespół podjął temat buntu i niewoli Rosji, Ukrainy i Białorusi. Opracowania oraz tłumaczenia tekstów podjął się wybitny poeta i podróżnik Jacek Podsiadło. Na krążku pojawiają się, poza czołówką polskiej sceny punk oraz folk (m.in. Robal z Dezertera, czy Guma z Moskwy), gwiazdy ze wschodu, jak rewelacyjny chór Hulajhorod czy śpiewająca już od kilkunastu koncertów z grupą Nasta Niakrasava. Do płyty dołączona jest 120 stronnicowa książka, w której tworzeniu wzięli udział wybitni intelektualiści m.in. Daniel Beauvois, Alexandr Bujko i Stanisław Łubieński.
Dystrybucją wszystkich trzech płyt zajmuje się warszawska Fonografika.

Komentarze

Komentarz