czlowiek-ktory-chcial-ukrasc-alfabet-ironmediaNie jest to płyta dla każdego. Utwory nie bujają tłumem na imprezach i nie dudnią basem w autach. Zaryzykuję stwierdzenie, że jest to album dla ludzi bardziej wrażliwych od ogółu. Dlaczego?

 

Na niesztampowych podkładach duetu Bitnix rymujący Eldo poruszył wiele istotnych tematów, które zazwyczaj pozostają przez nas niezauważone na co dzień. O sensie tych wersów przekonujemy się dopiero gdy uświadomimy sobie kilka kwestii. Idąc do pracy „szlifujemy swój do metra chodnik” (track nr 8 – „Opakowani w folię”). Media usilnie nam udowadniają, że „wokół nas kulturowy szalet” (track nr 7 – „Czas”). Z kolei „ jeśli dusza, nic nie tworzy, to jest nic nie warta” (track nr 2 – „Czysta kartka”). To tylko kilka przykładów.

 

Moim zdaniem treści zawarte w tych tekstach mogą być dla wielu bodźcem do zmian, albo chociaż impulsem do zastanowienia się nad sobą . Jestem pewien, że jest grono osób, których system wartości kształtował się razem z poznawaniem tej płyty.

 

Album CKCUA nie jest jednak tanim, moralizatorskim „audiobookiem”, ale połączeniem tego co najlepsze w muzyce i poezji.Genialne instrumentalne podkłady i zabawa słowem w „Hotelu Savoy” czy  „Diabeł na oknie” są najlepszymi dowodami powyższej tezy. Na szczególną uwagę zasługują też utwory, w których gościnnie udzielili się wokalistka Wiosna oraz raperzy Jimson, Emil Blef oraz Smarki.

 

Największą zaletą dzieła Bitnixa i Eldoki jest jego uniwersalność – tematy są tak samo aktualne dzisiaj, jak w 2006, roku premiery płyty. Przy okazji następnej reedycji utwory na pewno nie stracą na świeżości ani trochę.

 

Jeżeli szukamy czegoś więcej niż oferuje nam obecny rynek muzyczny (czyli wtórne beaty i 50 tysięcy identycznych MC bez wyrazu i smaku) powinien sięgnąć po CKCUA. Czasem warto się zatrzymać i choć przez chwilę pomyśleć.

Polecamy  http://rapportal.pl/shop/eldo-czowiek-ktry-chcia-ukra-alfabet/635

Komentarze

Komentarz