• Mówi się, że Dondi to nowopowstała rapowa gwiazdka, jednak ci, którzy choć trochę zainteresują się twórczością toruńskiego rapera, natką się na kilka jego wcześniejszych projektów. Mowa między innymi o mixtape „Podziękujesz mi później”, na którym to znajdziemy gościnne zwrotki PTP, czy także o EP „Rap wraca na ulice”. Najnowszy mixtape „Who’s Dondi” to kolejny dowód na to, że o Dondim jeszcze będzie głośno…

„Who’s Dondi” to pytanie ostatnio zadaje sobie coraz więcej osób, a wszystko za sprawą nowego klipu, który ostatnio wyszedł na światło dzienne. Intro/Gra Pozorów czyli pierwszy teledysk łączący dwa numery, który promuje cały materiał. Właśnie dzięki temu obrazkowi Dondi wielu słuchaczom przypomniał swoją postać, a jednocześnie zainteresował sobą nowych zjadaczy rapu: „Kim jest kurwa młody Don (…) Nikt nie wie , wszyscy będą wiedzieć”.

Mixtape to kompozycja piętnastu numerów, z których kilka to blendy, remixy czy też utwory właśnie z poprzednich produkcji: „To moja krucjata, sukces na muszce”.  Za większość numerów odpowiada Pingu,który zaoferował mnóstwo żywych, energicznych, bujających dźwięków, które zostały wsparte skreczamiDJ’a Seli’ego. I tak niemalże przez cały materiał brniemy po urozmaiconych, czasami nawet tajemniczych podkładach. Wyjątkiem jest jedynie numer „Gra Pozorów”, wyprodukowany przez Iscream. Nieco spójniej, spokojniej i klimatycznie: „Ziom, fajnie, że się tam znalazłeś”. Patrząc ogólnie na bity, to coś nietypowego, poniekąd może nawet kiczowatego, jednak flow Dondiego idealnie pasuje do właśnie tak specyficznych podkładów, a o dziwo – nawet goście ciekawie wkomponowali się w owe dźwięki.

A pro po gości… Dawno nie słyszałam graczy z PTP i przyznam szczerze, że dobrze usłyszeć Buczera czy tez Zawika w formie. Na zwrotki dwóch pierwszych panów natkniemy się już przy numerze czwartym –„Nie imponuje mi to”. I krótko mówiąc, zaprezentowali się jak to na PTP przystało, bardzo mocno, szczerze i oczywiście bezkompromisowo: „Wjechał skurwiel, który napierdala pod te bity uuu niesamowitym flow”.  Gościnnie dorzucił się też Bedni, wrzucając równie tłuste wersy: „Jestem jaki jestem i nie zmienię się dla mody (…) Hejtuj nas dalej, chociaż buja ci się głowa”.

Gospodarz na trackach oczywiście pokazał swój nietypowy, oryginalny styl, a jego specyficzne flow w każdym utworze tworzy wyjątkową aurę: „Każdego dnia muszę wstać. Wiem, ze ja to ja, ty to ty. Swoje gram, rzeczywistość otrzeźwiam”. Dondi zwrotkami zajął się na swój sposób – „Codziennie”, jednocześnie poniekąd przedstawiając swoją osobę: „Jestem raperem, gram ten rap o tak o. Nie dla sławy, choć się utarło de-facto. Jestem młody, stawiam czoła faktom”. Kolejny motyw albumu na jaki możemy się natknąć to teraźniejszość pomieszana z przyszłością – „Dokąd to zmierza” oraz ludzie i ich los… metaforyczne„Diamenty”, mocna życiówka: „Teraz wiem kto najtwardszym minerałem (…) Dzisiaj artyści są bardziej homo niż sapiens (…) Zły, pot nerwy to solidny fundament”. Jednak głównym celem materiału jest poznanie rapera, jego podejścia do zwrotek, obserwacji i przede wszystkim całej postaci – „Nie zmieni mnie nic”:„Mój styl jest gorący nawet kiedy pogoda się zmienia (…) Nie wpadłem tu po monety”.

Do tego wszystkiego dołożono kilka dodatków. Po pierwsze blendy, w tym zblendowany utwór„Nanoszę błoto” ze wspólnego materiału Buba/Dondi. Po drugie remixy, za które odpowiadaI’scream oraz Juicy. Po trzecie numer Zela, na którym Dondi pojawił się gościnnie – „Tak wiele”.

Krótko mówiąc, „Who’s Dondi” to materiał, który odpowiada nam właśnie na pytanie zawarte w tytule. Piętnaście utworów przedstawiających możliwości Dondiego, które tak naprawdę zaowocują na kolejnym, nieco większym albumie. Mixtape można powiedzieć, to taka zapowiedź tego, co możemy znaleźć na przyszłym projekcie: „Tylko ślepy tego nie widzi”. Wiele osób hejtuje i porównuje Dondiego do Sitka. Być może tylko gestykulację mają podobną. Osobiście lubię specyficzne projekty, które poniekąd odbiegają od norm – i taki właśnie też jest ten mixtape. Dondi jeszcze namiesza w tej grzej… Subiektywna ocena – czwóreczka.

Dondi – Intro / Gra Pozorów feat. DJ Seli (prod. Pingu / I`Scream & Sny)

Autor: Patrycja Trusia Janas

źródło   http://rap24.pl/

Komentarze

Komentarz