de2s1. Trochę historii

Drogie dzieci: rap w Polsce nie zaczął się dzięki Bonsonowi czy Donatanowi. Dawno, dawno temu w naszym pięknym kraju istniały takie składy jak WWO i Zipera. Te ekipy poza działalnością na naszym polskim podwórku podejmowały współpracę z francuskimi składami, głównie z Soundkail. MC’s Dragon Davy i Medhi Mesrine słyszeliśmy na takich hitach jak „Bez ciśnień” Zipery czy „Nie bój się zmiany na lepsze” WWO. Swego czasu bardzo popularny w Polsce był też skład Fonky Family z Marsylii.
Muzyczna współpraca polskich i francuskich hip-hopowców zawsze przynosiła całkiem ciekawe efekty.

2. Kim jest De2s?

De2s to francuski MC i producent, który działalność muzyczną rozpoczął w 2004 roku. Jest twórcą i właścicielem własnego labelu (De2s Record). Współpracował z raperami z Francji oraz muzykami z zagranicy. Przed rozpoczęciem kariery solowej nawijał w składzie DZH. Polskiej publiczności dał poznać się dzięki współpracy z Kubiszewem. Niedawno miała premierę jego solowa płyta pt. „ La Vie Est Un Featuring / Życie jest featuringiem”

3. Jaka jest płyta „La Vie Est Un Featuring”?

Na pewno nie ma mowy o monotonii. W tworzenie muzyki na płytę zaangażowanych zostało wielu producentów. Wśród nich znajdziemy między innymi Slick64 (spec od mocniejszych, elektronicznych brzmień), Greg Miliony Decybeli (rozpoznawalny, obiecujący producent z naszego kraju), Dj Fatcut (ksywa, która powinna kojarzyć się z różnorodnością; producent na jeden krążek potrafił skomponować dosłownie wszystko – od nostalgicznych kawałków po dudniące bangery). Poza tym pojedyncze podkłady zrobili np. Dolun, Tristan Shadowville czy Bignoyd.
Polscy goście, którzy wsparli De2s’a również dali radę. Peja w swoim stylu nawija na przedostatnim tracku „Meme avec rien”

Z kolei Mor W.A.  w numerze „Bez pardonu” robi młyn na bardzo mocnym bicie wspomnianego wcześniej Fatcuta. 

Bardzo dobrze wyszedł też kawałek „My freedom” z gościnnym udziałem Collegium Elemente – niezły tekst i jak dla mnie najlepszy beat na całej płycie (znowu świetna robota Fatcuta).

Nie można zapomnieć oczywiście o Kubiszewie, który najmocniej z naszych MC’s zaangażował się w tworzenie albumu De2s’a. Raper z Wrześni wystąpił w numerze „200%”, do którego powstał klip 

oraz w „Le premier” (w tym kawałku inni goście również stanęli na wysokości zadania).

Ogólne wrażenia po przesłuchaniu albumu są pozytywne – przypominają się trochę stare czasy polsko-francuskich kooperacji w hip-hopie. Produkcje na niezłym poziomie i dobre flow MC’s tworzą solidną porcję rapu. Pewną bariera na pewno jest język francuski, jednak przy odrobinie zaangażowania można sobie z tym poradzić. Album „Życie jest featuringiem” (nawet z samej racji międzynarodowej współpracy artystów) to wyróżniająca się pozycja, którą warto mieć w swojej kolekcji.

Płytę można kupić TUTAJ

Autor : Mateusz.N

Komentarze

Komentarz